כאבי גב

כאבי גב הם הנפוצים ביותר בקרב הסובלים מכאב כרוני. כמחצית הפניות לרופא משפחה ולמעלה מ-90 אחוזים מהפניות לאורתופד הן בשל כאבי גב. מחצית המטופלים במרפאות כאב סובלים מכאבי גב ו 80-60 אחוזים מהאנשים יחוו כאב גב לפחות פעם אחת בחייהם. עד 30% מהפורשים מעבודה טרם זמנם יפרשו עקב הופעת כאב גב.

ישנן שיטות רבות לטיפול בכאבי הגב. השיטות המומלצות לטיפול בכאבי גב הוכחו כיעילות בקיצור תקופת הסבל של המטופל. רק שיעור קטן מהסובלים מהתקף כאבי גב זקוקים לניתוח גב. הכאב כשלעצמו אינו סיבה לניתוח! למעשה הסיבה לניתוח היא בדרך כלל חוסר נוירולוגי שהולך ומתקדם. חולים רבים הסובלים סבל קשה ולאורך זמן, ללא מזור, מבקשים להנתח. הבעיה היא בחוסר הידע אצל החולים ורופאי המשפחה, על שיטות טיפוליות לשיכוך הכאב, או חוסר זמינות של טיפולים אלו. 

יש להניח שאילו ידעו החולים, כי לאחר שנה מצבם של המנותחים ושל אלו שעברו טיפול שמרני זהה, לא היו בוחרים בניתוח. רוב המחקרים בספרות המקצועית, המשווים בין ניתוח לטיפול שמרני, מראים כי אין ההבדל לאחר שנה אחת בלבד של מעקב.

מבנה עמוד השידרה

הגב התחתון מוקף ברשת שרירים העוזרים לייצב ולזקוף אותו. כיווץ ממושך של שרירי הגב (הנגרם כאשר השריר נמצא במצב של מאמץ יתר, "שריר תפוס" )

קרא עוד  ›

כאבים ממקור מפרקי

כפי שהוסבר קודם לכן, ישנם זוג של מפרקים בין כל שתי החוליות. מפרקים אלו הניקראים פאצטים. כתוצאה מחבלה או הפעלת מעמס גדול, נוצרת פגיעה במפרק

קרא עוד  ›

ספונדילוזיס – Spondylosis

ספונדילוזיס הוא שם כללי למצבים ניווניים של עמוד השדרה. במצבים אילו עמוד השדרה נפגע ונוצרים שינויים במבנה החוליות או שינויים במיקום החוליות זו ביחס לזו.

קרא עוד  ›